Inspirujeme
ke změně

Plánování jako NáZNAK úspěchu

Karolína Kratochvílová 20. 2. 2017 Inovace 7 minut

Představte si, že se najednou ocitnete ve skupině lidí, kteří se mezi sebou vesele baví, ale vy stojíte stranou. Proč? Protože místo řeči znakují a vy nemáte ani páru o čem. Aničce Pogranové tehdy došlo, že tak se cítí neslyšící mezi slyšícími. Rozhodla se, že tyhle dva uzavřené světy sblíží a NáZNAK byl na světě. Jak projekt rozjet a dostat mezi lidi? Odpovědí může být akcelerátor - co od něj čekat a s čím nepočítat?

Představte si, že se najednou ocitnete ve skupině lidí, kteří se mezi sebou vesele baví, ale vy stojíte stranou. Proč? Protože místo řeči znakují a vy nemáte ani páru o čem. Aničce Pogranové tehdy došlo, že tak se cítí neslyšící mezi slyšícími. Rozhodla se, že tyhle dva uzavřené světy sblíží a NáZNAK byl na světě. Jak projekt rozjet a dostat mezi lidi? Odpovědí může být akcelerátor - co od něj čekat a s čím nepočítat?

Aničce a Lucce pomohl akcelerátor přemýšlet o řízení neziskovky jako o podnikání. Foto: NáZNAK

Aničko, za vznikem NáZNAKu stojí zajímavý příběh – jak to všechno začalo?

K neslyšícím jsem se dostala původně skrze umění. Umění je totiž úzce spojené s vizuálním vnímáním okolního prostředí, na kterém neslyšící staví celý svůj svět. Chtěla jsem se nejprve naučit znakový jazyk, abych mohla pro neslyšící dělat komentované prohlídky po výstavách. Pak jsem odjela do Německa na Erasmus+ projekt, kde byla většina neslyšících účastníků a tlumočníků, kteří mezi sebou horlivě znakovali a já jim nerozuměla. Zažila jsem si to, co oni zažívají denně. Lidé kolem nich o něčem mluví, ale oni jim nerozumí.

Takže to byl impuls pro to začít s tím něco dělat?

Ano, postupně jsem začala pronikat a poznávat svět neslyšících a čím dál víc jsem si uvědomovala, jak mě mrzí, že jsou neslyšící tak uzavřenou komunitou. Slyšící neví, jak s nimi komunikovat a bojí se toho. Proto vznikají komunikační bariéry a předsudky. Absence sluchu totiž není vidět, proto se o ní příliš nemluví. S Luckou jsme pak společně vymyslely koncept zážitkové hry. A tak vznikl NáZNAK. Věříme, že jakmile si slyšící lidé jednou vyzkouší, jaké je to být neslyšící a objeví zábavnou formou tento nový svět založený na vizualitě, tak se přestanou komunikace s neslyšícími tolik bát.

A pak jste se přihlásily do Social Impact Award a ve finále zvítězily. Byl by tu teď NáZNAK bez akcelerátoru?

Řekly jsme si, že do projektu půjdeme, i pokud se do finále SIA nedostaneme – prostě nám to dávalo smysl. Přihláška nám ale pomohla pořádně si projekt promyslet dopředu, vytvořit Lean canvas, definovat si, o co se vlastně snažíme a jak na to půjdeme. Bez přihlášení do soutěže by nám tato fáze trvala nejspíše mnohem déle. Ten prvotní moment byl dost důležitý – přesně vědět, za čím jdeme. Díky programu jsme se potom naučily myslet víc strategicky a povedlo se nám proniknout do oblastí, které nám do té doby byly cizí. Moc nám to dalo. 

 Několikaměsíční intenzivní nasazení se vyplatilo – holkám se daří zážitkovou hrou sbližovat slyšící a neslyšící. Foto: NáZNAK

V čem vám účast v akceleračním programu ještě pomohla?

Akcelerátor měl především velký vliv na naše přemýšlení a uvažování o projektu jako o společensky prospěšném podnikání - nastavit ho tak, aby měl co největší dopad, postavil mosty mezi slyšícími a neslyšícími, získal si své zákazníky a stal se dlouhodobě udržitelný. Pro mě osobně byly hodně důležité takzvané Mastermind skupiny, kdy jsme s ostatními týmy mohli vzájemně sdílet problémy, které aktuálně řešíme a zamýšlet se nad nimi. Svět neziskových organizací a společensky prospěšného podnikání je dost specifická kategorie a bylo skvělé vyměňovat si zkušenosti s lidmi, kteří řeší podobné věci jako my.

Od té doby mi leží také na srdci, že bych chtěla vytvořit diskuzní platformu, kde by se měli možnost společensky prospěšní podnikatelé a social start-upy potkávat a sdílet zkušenosti, bavit se o konkrétních problémech, životních etapách projektů, úspěších, ale i chybách.

Postrádaly jste během vývoje NáZNAKu něco?

Mně osobně trošku chybělo sdílení s lidmi, kteří mají zkušenosti přímo se společensky prospěšným podnikáním. Mentoři byli skvělí, hodně nám daly jejich rady a doporučení z pohledu byznysového myšlení, ale víceméně nikdo z nich neměl vlastní konkrétní zkušenost se zakládáním a vedením sociálního podniku nebo neziskovky. Líbilo by se mi, kdyby v rámci akceleračního programu byly workshopy například se SIA alumni, kteří si prošli stejnými fázemi projektu jako my.

Co jste si z programu odnesly do dalšího fungování organizace a aktivně to využíváte?

Během léta nás chvílemi štvalo každotýdenní vyplňování reportů, zhodnocení toho, co se událo za poslední týden, kam jsme se posunuly, co plánujeme atd. Teď si čím dál víc uvědomujeme, jak to bylo důležité. Jak podstatné je dobře si rozplánovat, co budeme dělat a potom zhodnotit, co se povedlo, co ne a co můžeme zlepšit.

Měla pro vás tahle zkušenost i nějaký nečekaný osobní přínos?

Tak třeba když jsme šly v semifinále SIA na první prezentaci před odbornou porotou, měly jsme asi větší motýlky v břiše než před státnicemi. Připravovaly jsme se na to velmi dlouho. Od té doby jsme mluvily už na tolika akcích, že se to pro nás stává běžné a motýlci v břiše už jsou jen občas vykouknuvší berušky :-) I když teda je pravda, že delší prezentace často nepotřebují tak důkladnou přípravu jako tříminutový „elevator pitch“, to pro nás bylo také velmi zajímavé zjištění.

Co nejdůležitějšího jste si toho všeho vzaly?

Z akcelerátoru jsme si kromě nových poznatků a zkušeností odnesly i spoustu kontaktů, ať už na ostatní týmy nebo další zajímavé lidi z různých oblastí (finance, PR, atd.), na které se můžeme obracet s prosbou o pomoc. Také cítíme ze strany SIA a Impact Hubu doteď podporu. A to je moc fajn. Určitě bych každému společensky prospěšnému projektu na začátku cesty účast v akceleračním programu SIA moc doporučila. Nám pomohl hodně a jsme za to vděčné!

NáZNAK jste rozjely ve velkém, projektu věnujete hodně času. Kde budete s vaší neziskovkou za rok?

Za rok nám zážitkové hry a workshopy budou fungovat už nejenom v Praze, ale po celé republice. Už teď se nám ozývají firmy a školy i z jiných měst a začínáme do týmu přibírat šikovné lidi, kteří se o tyto objednávky v Brně, Olomouci a Ostravě a jejich okolí postarají a budou zde učit lidi #vnimatsvetjinak.

kaja-portret_sn.png

Autor článku

Karolína Kratochvílová

Nadace Neziskovky.cz

Karolína je šéfredaktorka Světa neziskovek, baví ji marketing a nápadité texty - v Nadaci Neziskovky.cz je její parketou online komunikace. Neziskovým světem chodí už 9 let - aktuálně pomáhá s komunikací neziskovkám, na triku má komunikaci TEDxPrague nebo kampaně Suchej únor

Další články autora (50)

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.