Inspirujeme
ke změně

Z tabu téma: Pojďme mluvit o sexualitě handicapovaných

Lucie Šídová 1. 6. 2018 Lidé 4 minut

Co se stane, když nebudete zažívat doteky, intimitu, blízkost, sex a intimní vztahy? Přijdou fyzické a psychické problémy, klesne sebevědomí, objeví se úzkosti, deprese nebo agrese vůči sobě či okolí. Lidé, kteří z různých důvodů své touhy naplňovat nemohou, žijí mezi námi – ti se zdravotním a mentálním hendikepem, senioři a seniorky.

Co se stane, když nebudete zažívat doteky, intimitu, blízkost, sex a intimní vztahy? Přijdou fyzické a psychické problémy, klesne sebevědomí, objeví se úzkosti, deprese nebo agrese vůči sobě či okolí. Lidé, kteří z různých důvodů své touhy naplňovat nemohou, žijí mezi námi – ti se zdravotním a mentálním hendikepem, senioři a seniorky.

S otevíráním tématu veřejnosti pomohla i osvětová videa. Foto: Freya

Přestože naplnění sexuality patří mezi základní životní potřeby každého z nás, je to stále tabuizovaná oblast. A tak jsme se to rozhodli změnit – tím, že o tématu budeme mluvit a přibližovat ho lidem, chceme zatočit s předsudky a mýty. V roce 2015 jsme proto stáli u zrodu sexuální asistence s novou organizací Freya. Od té doby školíme pomáhající profese, ale i lidi s postižením a osoby, které o ně pečují. Propagujeme a rozvíjíme sexuální asistenci. Aktuálně běží také pásmo workshopů a přednášek k sexualitě a vztahům v rámci sbírky Sex není tabu, sexualita je IN.

Mnoho pracovníků a pracovnic pomáhajících profesí neumí o sexualitě mluvit. Stojí za tím často stud a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Snažíme se to změnit a ukázat jim, že to jde.

Klienti jsou za sexuální asistenci vděční: „Každý člověk má své potřeby a vzhledem k mému handicapu, kdy mi ani ruce nefungují, tak jak bych potřeboval, je pro mne sexuální asistence skvělé řešení, kdy zažiji to, co sám nemohu. Po dvou letech sexuální abstinence jsem zažil něco krásného. Nikdy dřív jsem žádnou takovou službu nevyužil a jsem rád, že existuje. Pookřál jsem jako muž.“ (muž na vozíku)

„Normálně bych do toho asi moc nešla, ale po pár setkáních s asistentkou, že ji mohu věřit, jsem se rozhodla. Asistentku jsem kontaktovala po delším váhání. Měla jsem strach z reakce okolí a taky z reakce asistentky. Nakonec se to ukázalo, že to byl velmi dobrý tah. Pomohla mi srovnat se s intimními problémy, které mě trápí. Pomohla mi zmírňovat projevy mého postižení při sexu. Pomohla mi s masturbací, protože mám nešikovné ruce. Snažíme se dosáhnout toho, abych aspoň někdy mohla mít orgasmus. Kromě toho mi velmi pomáhá, bavit se otevřeně o sexu a o chlapech. S asistentkou také pracujeme na tom, abych se zbavila mindráků, které ve mě vypěstoval minulý partner. Po každé asistenci jsem uvolněnější a lépe se hýbu.“ (jedna z klientek)

Jako přímý důsledek chybějících informací, nemožnosti se v tématu vzdělávat i zkušeností s trestáním nebo zakazováním projevů sexuality, se objevuje i problémové sexuální chování. O sexuální asistenci proto mají stále více zájem instituce, které pracují s lidmi s mentálním postižením. 

Freya vítězně prošla akceleračním programem pro projekty se společenským dopadem Impact First. Foto: Freya

„Scénář bývá podobný: zařízení se na nás obrací, když klient obtěžuje své spolubydlící, ale i pracovnice nebo pracovníky a ti si s nimi nevědí rady. Jakmile začne do zařízení chodit sexuální asistentka, problémové chování ustane, ale co je hlavní, klienti-muži začnou být spokojení, usmívají se a jsou šťastní. Domníváme se, že klienti a klientky by měli mít právo naplňovat svoji sexualitu dříve, než situace dojde do nějakých extrémů,“ vysvětluje tým organizace Freya.

V sexuální asistenci, která má v České republice své místo již dva roky, bylo dosud proškoleno 5 žen. Ty dnes pracují se sexualitou lidí s postižením. „Vnímáme, že sexuální asistence není řešením, ale je možností pro ty, kteří svoji sexualitu naplnit zrovna nemohou. Řešení vidíme v tom, že lidé s postižením, senioři a seniorky, budou mít více příležitostí navazovat nové vztahy,“ dodávají asistentky.

Štítky: Lidé Inspirace

Autor článku

Lucie Šídová

Freya

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.