„Na projevy změny klimatu se můžeme připravit již nyní. Zelenými střechami a fasádami, propustnými povrchy nebo výsadbou stromů můžeme ulevit přehřátým městům. Rozvolněním toků a přeměnou betonových koryt řek na zelené terasy je možné vytvořit přirozené mokřady plné života a poskytnout místo pro rozliv vody. Technologie, jak chytře čelit povodním, suchu nebo erozi jsou v Česku k dispozici. Nejlepší realizace z poslední doby najdete mezi soutěžními projekty,“ shrnuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Inspirace jednotlivcům i obcím ke zlepšení klimatické situace
Mezi finálovými řešeními se objevilo například Biocentrum Ostrůvek u Kobylí na Moravě. Opatření zadržuje vodu na kdysi odvodněném území, kde ještě v 19. století bývalo přírodní jezero. Inspiraci pro jednotlivce nabízí rodinný dům v Brně-Židenicích z roku 1927. Ten majitelé zrekonstruovali tak, aby v letních vedrech byla v interiérech domu i kolem něj stálá příjemná teplota i bez použití klimatizace.
O vítězích se hlasuje online. Vítězové budou oceněni 4. listopadu v Centru architektury a městského plánování v Praze. Soutěžní projekty nabídnou jednotlivcům, státním institucím nebo firmám praktickou inspiraci ke zlepšení klimatické situace.
Zdroj: Vyberte adaptační miss. Hlasování v soutěži Adapterra Awards startuje (tisková zpráva), Adapterra Awards
Za redakci připravila: Barbora Stolínová a Kateřina Čížková