Inspirujeme
ke změně

Síťujte se! I neformálně

Tomáš Řemínek 28. 3. 2016 Lidé 9 minut

Je neformální síťování důležité? Potřebujeme ho vůbec? A pokud ano, jak je dobré se síťovat? O své zkušenosti s networkingem se podělil Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka, v následujícím článku. Mimo jiné o tom, že se nevyplácí vrhat se do vlastních aktivit po hlavě, že neshody nemusí být na škodu a že táhnout za jeden provaz se prostě vyplácí.

Je neformální síťování důležité? Potřebujeme ho vůbec? A pokud ano, jak je dobré se síťovat? O své zkušenosti s networkingem se podělil Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka, v následujícím článku. Mimo jiné o tom, že se nevyplácí vrhat se do vlastních aktivit po hlavě, že neshody nemusí být na škodu a že táhnout za jeden provaz se prostě vyplácí.

Tomáš Řemínek na IFCO konferenci v Dublinu, 2009. Foto: Archiv Tomáše Řemínka

Nováčci, pořádně se rozhlédněte!

Pro začátek je zapotřebí si uvědomit, že každá organizace působí v nějaké oblasti zájmu (například vzdělávání, ekologie, náhradní rodinná péče, watchdogové aktivity apod.), a také v konkrétním regionu (obci, kraji, státě či kontinentu). Zákonitě tak potkává další subjekty, které se pohybují ve stejné nebo podobné oblasti.

Mnohokrát jsem se setkal s nadšenci, kteří se rozhodli založit novou neziskovou organizaci, aby přispěli k řešení konkrétního problému. Ačkoliv to mysleli dobře, ne vždy to dobře dopadlo – když vtrhnete jako velká voda do oblasti působení někoho jiného, můžete za to dostat „přes prsty“ nebo se s vámi ostatní nebudou chtít bavit. Hned na počátku je proto potřeba věnovat dostatek času poznání klíčových hráčů v místě, kam vstupujete. Bez respektu k nim nebo bez znalosti jejich minulých výstupů, současných aktivit a budoucích plánů, se stavíte do riskantní pozice. Zavedené organizace se vámi mohou cítit ohroženy. Proč? Pravděpodobně budete chtít žádat stejné subjekty o finance, hrozí, že budete lepší, nebo nebudete respektovat jejich dosavadní práci.

Hned na úvod si tedy důkladně zjistěte, kdo už v ČR, případně v zahraničí, existuje a nebojte si se všemi sjednat schůzku nebo je alespoň kontaktovat. Tím také můžete snadno zjistit, co na trhu opravdu chybí a kam byste své aktivity měli směřovat (vaše domněnky se totiž nemusí nutně shodovat s realitou!). Když poznáte klíčové hráče, budete vědět, kým budete tolerováni, kdo je ochoten spolupracovat a kdo vůbec ne, nebo kdo vám dokonce bude chtít bránit v činnosti.

Funkční sítě?

Dle mých zkušeností existuje jen málo opravdu funkčních sítí. Vysvětluji si to tím, že neziskové organizace se chtějí a potřebují věnovat zejména svým vlastním aktivitám. Pokud některá nedostane grant na pořádání setkání nebo není přímo zastřešující organizací, která má síťování ve svém poslání, networking je pro ni pak už jen aktivitou ve volném čase – a toho se nedostává. Někteří se to snaží řešit tím, že budují sítě nad existujícími sítěmi nebo se snaží vytvořit novou síť, která by lépe fungovala. Ani jedna z variant nebývá optimální.

V Čechách s větší či menší mírou aktivit operují krajské asociace NNO. Přes 60 nadací a nadačních fondů zastřešuje Fórum dárců a například v oblasti vzdělávání funguje dobře EduFórum či SKAV. Skvělou neformální networkingovou akcí byla loni v létě party “Na jedné lodi” v Praze, které se trochu nečekaně zúčastnilo 300 zástupců neziskových organizací a lidí z businessu.

Jedinečná IFCO konference, foto z Brightonu v r. 2010. Foto: Jana Lexová

Dobré je podívat se vždy i na asociace, neformální sítě a konference do zahraničí, kterých je nepřeberné množství. I zkušenosti z jiných států bývají obohacující. Rád bych jmenoval jen jednu specifickou síť, kterou je IFCO. Tato nezisková organizace, která nemá žádného placeného pracovníka, pořádá každoročně ve spolupráci s vybranou lokální organizací mezinárodní konferenci pro pěstouny, děti v jejich péči, neziskové organizace, sociální pracovníky, akademiky a příznivce tématu náhradní péče. Fascinující je, že na konferenci bývá až 600 účastníků z celého světa a všichni jsou tam zcela zdarma. To znamená, že nikomu (ani řečníkům, kteří přiletí z druhé strany zeměkoule) se neplatí náklady na cestovné, natož nějaká odměna za lektorné! Všichni jsou tam čistě jen proto, aby obohatili svými zkušenostmi ostatní a sebe. Na papírové jmenovce na oblečení najdete jen jméno a zemi, ze které účastník přijel. Takže jsou si tam všichni rovni a až při rozhovoru poznáte, jestli osoba, se kterou se bavíte, je profesor univerzity, pěstoun nebo zástupce neziskové organizace.

Bez síťování není relevance

V roce 2009 jsme se rozhodli s Informačním střediskem Mikuláš, o.p.s., kde jsem tehdy působil, vytvořit katalog neziskových organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče (NRP). Má kolegyně osobně navštívila většinu klíčových hráčů, ostatní kontaktovala telefonicky a e-mailem a sepsala do brožury, jaké mají cíle, poslání, čemu se věnují, jaké vydali metodiky apod. Na konci roku jsme pak pozvali všechny oslovené neziskovky na setkání. Některé organizace už byly přesycené různými setkáními, která k ničemu nevedla, a očekávaly, že to bude nejspíš podobné. Jiné měly naopak obrovská očekávání a nejraději by hned s ostatními vyrazily do Parlamentu lobbovat za lepší situaci NRP v ČR.

Prvním krokem však bylo vzájemně se dobře poznat, zjistit, co od sebe můžeme očekávat a hlavně najít to, co nás spojuje, a to, co nás rozděluje, odložit stranou. Po několika setkáních jsme se rozhodli přizvat mezi nás i zástupce MPSV a MŠMT. Někteří ministerští úředníci měli strach, že jsou neziskovky automaticky v opozici a že je "zlynčují", ale nakonec to bylo příjemné setkání plné vzájemného poznávání a výměny informací. Na každoměsíční setkání jsme pak od té doby vždy zvali zástupce ministerstev, což nalákalo i další neziskové organizace k tomu, aby na setkání přišly.

Jak setkání vypadala? Dopolední část jsme vždy věnovali představovacímu kolečku, aktualitám a tomu, co kdo řeší, a následně práci na konkrétním tématu (media, prohlášení, novela zákona). V odpoledním bloku si vždy jedna z organizací vyhradila prostor ke sdílení příkladů dobré praxe. Kromě setkávání jsme hojně využívali i skupinovou e-mailovou komunikaci a zvali se na různé akce.

 Setkání evropských leaderů ve vzdělávání pořádáné organizací Ashoka, podzim 2015. Foto: Ashoka

Společně jsme řešili i novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí. Když to například počátkem roku 2011 kvůli silnému proti-lobbyingu vypadalo, že bude celá novela shozena pod stůl, napsali jsme společně dopis ministru práce a sociálních věcí, že podporujeme záměr MPSV řešit transformaci NRP v ČR. Díky naší neformální síti "Komunikační mosty" a rychlé emailové a telefonické komunikaci se k dopisu, na jehož znění jsme se shodli během necelých 24 hodin, přidalo 24 organizací. Původní dopis najdete pro zajímavost ZDE. Po jeho přečtení zjistíte, že je obecný, odráží základní principy, na kterých jsme se tehdy shodli, a nejsou v něm detaily transformace, ve kterých jsme se neshodovali. Dlužno podotknout, že tato neformální síť, jejíž záštitu převzal Nadační fond J&T, stále existuje.

Síťování by mělo být postaveno na principu, že se organizace znají, vědí o sobě a vzájemně se průběžně informují. Když poté nastane situace, která vyžaduje svižnou reakci, jsou schopny rychle se semknout, vytvořit nějaký dokument nebo například happening a poté se zase mohou věnovat "svým" zájmům. Jestliže budete sólo hráč, tolik toho nedosáhnete, nebo se velmi nadřete. Jak mi řekl před půl rokem Ondřej Liška, ředitel české Ashoky: “Bez síťování není relevance”.

Pár doporučení pro síťování na závěr

  • Existuje řada národních a mezinárodních formálních či neformálních sítí. Prozkoumejte je a navštivte jejich setkání.
  • Jestli síť ve vaší oblasti neexistuje nebo vůbec nefunguje, zkuste založit vlastní.
  • Při networkingu hledejte vždy to, co vás spojuje. Zjistěte také, v jakých věcech se s ostatními názorově rozcházíte a přijměte, že se v něčem zkrátka neshodnete a že je to tak v pořádku.
  • Nejsou-li jiné názory zrovna extremistické, mohou být velkým darem či výzvou. Netřeba se s nimi ztotožňovat, ale tolerovat je či respektovat. Sledujte, kdy za vás mluví vaše ego. Řada asociací se rozpadla, protože si někdo myslel, že má absolutní pravdu a začal se oddělovat a nadřazovat.
  • Nebojte se sdílet to, co děláte a nebojte se komunikovat s organizacemi, které považujete za "konkurenční". Dejte však pozor, s kým se spojujete, aby to náhodou nebyla organizace se špatnou minulostí nebo neziskovka spojená se zlojedem.
  • Síťujte se nejen s neziskovkami, ale i s lidmi z businessu.
  • Na konferencích jsou velmi důležité pauzy v programu. Nebojte se v nich oslovovat lidi, které neznáte.
  • Sdělujte ostatním, co děláte, co řešíte a jaké máte potřeby. Třeba se najde někdo, kdo vám poradí, dá vám kontakt na někoho zajímavého nebo s vámi bude chtít spolupracovat.

Hodně štěstí při síťování!


Nadace Karla Janečka

Od ledna 2014 podporujeme projekty zaměřené na rozvoj aktivní občanské společnosti, sociální inovace, výchovu a vzdělávání v ČR. Hlavním cílem nadace je nastartovat projekty, které mají velký potenciál pro českou společnost, a zároveň ambice prosadit se na evropské či dokonce světové úrovni.

www.nadacekj.cz

Tom.jpg

Autor článku

Tomáš Řemínek

Nadace Karla Janečka

Tomáše baví propojování lidí, moderní technologie a společensky-prospěšné inovace. Právě proto je ředitelem Nadace Karla Janečka, organizace, která pomáhá růst sociálním inovátorům, podporuje ty, kteří vidí budoucnost ve vzdělávání, a inspiruje okolí k respektu a laskavosti.

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.