Inspirujeme
ke změně

Impact Academy #5: Teorie změny & několik otázek, na které byste měli znát odpověď

V předchozím článku jsme si představili, jaké kroky vás čekají, pokud se pustíte do tvorby vaší teorie změny. Je tady ale ještě pár otázek, které je dobré si položit, ještě než se do toho pustíte. Jaké to jsou?

V předchozím článku jsme si představili, jaké kroky vás čekají, pokud se pustíte do tvorby vaší teorie změny. Je tady ale ještě pár otázek, které je dobré si položit, ještě než se do toho pustíte. Jaké to jsou?

Účastníci Impact Academy připravení na dopad. Zdroj: Impact Academy

Koho je potřeba do tvorby teorie změny zapojit?

Stejně jako v případě mapování systému, ani teorie změny není typem činnosti, kterou můžeme udělat „od stolu během hodinky“. I pro ni je klíčové využít kolektivní inteligenci.

Neomezujte se ale pouze na členy vašeho pracovního týmu, přizvěte zástupce vašich klientů, vašeho podporovatele, kolegu z organizace, která se zabývá podobným tématem, využijte moment tvorby teorie změny k prohloubení a rozšíření spolupráce na tématu, které je pro vás důležité.

Právě příprava teorie změny může být skvělou příležitostí, jak zapojit důležité aktéry již v začátku vaší práce, a díky tomu může usnadnit spolupráci v budoucnu i samotný průběh změnového procesu.

Kdy je vhodné se do teorie změny pustit a kolik času nás to bude stát?

Na první setkání si vyhraďte klidně celý den a rezervujte si ho i v diářích vašich důležitých stakeholderů, najděte si facilitátora, který se v provádění metodou bezpečně vyzná, a který bude usměrňovat vaši diskuzi a vést vás k cíli.

Průvodcem může být i někdo z vaší organizace, kdo má potřebnou znalost a dovednosti, jen třeba brát v potaz, že i v tomto případě platí známé rčení, že „doma není nikdo prorokem“, a tak je potřeba zvážit roli facilitátora a jeho osobní vztah k probíhajícímu procesu.

Z prvního setkání nejspíše vyplynou úkoly pro váš tým, buďte na to připraveni a vyhraďte si volnou kapacitu. Potom může následovat několik kratších setkání s pravidelnou frekvencí. Ač se vám může zdát, že práce na teorii změny není úplně zanedbatelná časová investice, věřte, že je to investice, která se vyplatí vaší organizaci, vašemu týmu a samozřejmě lidem, pro které bude budoucí pozitivní změna přínosem.

Jak můžete vaši teorii změny graficky zachytit?

Teorie změny je často souborem rámečků či bublin, šipek a vztahů. Fantazii se však meze nekladou! Jak může takový výtvor vypadat, se můžete podívat třeba zde. Lineárnějším zobrazením se stejnou logikou práce je třeba náš řetězec dopadu.

Teorie změny může mít samozřejmě také pouze textovou podobu. Zvolte si způsob, který vám pomůže lépe prezentovat myšlenky obsažené v teorii změny jak uvnitř vaší organizace, tak navenek.

Co vás bude čekat dále? Právě vaše teorie změny je nezbytným podkladem pro uvažování o ukazatelích změny na úrovni jednotlivých výsledků a výstupů. Jak je stanovit tak, aby měly smysl pro vás, vaše klienty i vaše donory se dozvíte v dalším článku.

Máte praktické zkušenosti s teorií změny či řetězcem dopadu? Pokud ano, dejte nám v Impact Academy vědět, jak se vám s nástroji pracovalo a co vám práce přinesla.

 

Zdroje:

Know-how: How to build a theory of change 

Center for Theory of Change - How does the theory of change work?

Know-how: Plan your impact and evaluation

bkn_zaverecny vecer.jpg

Autor článku

Barbora Komberec Novosadová

Impact Academy

Vystudovala marketing, PR a sémiotiku, vedla transformaci portálu Dobrovolník.cz, řídila programy firemního dobrovolnictví se zaměřením na expertní dobrovolnictví. Spolu s Ashoka ČR založila iniciativu Impact Academy, která pomáhá organizacím v poznání a uplatňování přístupu orientace na dopad.

Další články autora (6)

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.