Inspirujeme
ke změně

Dita z Czechitas: Vylepšováním svíčky žárovku nevyrobíte

Dita Přikrylová si vždycky myslela, že IT je i pro holky. Věří tomu pořád a díky jejím Czechitas se šíří myšlenka mezi ajťačky jako mexická vlna. Proč jsou tak úspěšné? Čtěte, o tom, jak se Dita vypořádala s raketovým růstem své neziskovky, na čem to všechno stojí a taky čím se platí za úspěch.

Dita Přikrylová si vždycky myslela, že IT je i pro holky. Věří tomu pořád a díky jejím Czechitas se šíří myšlenka mezi ajťačky jako mexická vlna. Proč jsou tak úspěšné? Čtěte, o tom, jak se Dita vypořádala s raketovým růstem své neziskovky, na čem to všechno stojí a taky čím se platí za úspěch.

Czechitas jsou firma jako každá jiná, za naše ajťačky chtějí firmy platit, říká Dita Přikrylová. Foto: Czechitas

Proč Czechitas uspěly? Co děláte jinak?

Nemáme recept na štěstí, ale pár ingrediencí, které spolu prostě dobře fungují. Nejhodnotnější je jasná a ambiciózní vize, která ale není alibistická. Nás žene touha řešit společenský problém nedostatku žen v IT a nízké IT gramotnosti u žen. Řešení jsme postavily jako “produkt”, klasicky ohodnocený v tržních cenách. Jinými slovy, za naše absolventky, nové talenty v IT, jsou firmy ochotny platit. Takže naše organizace začíná být nezávislá a škálovatelná. Důležitý je taky dobrý tým. Různé osobnosti, které dávají do své práce hlavu i srdce, mají pochopení pro neziskový sektor i pro byznys. A taky naše kultura - emoční identita naší organizace nás prodává dál.

Vaše vlastní cesta začala v mezinárodní konzultační firmě. Co jste se tam naučila?

Velice rychle jsem si v korporaci uvědomila, že nedokážu sedět na místě. Neumím čekat na výsledek, nedokážu věci dělat podle předem připravených postupů bez možnosti jejich optimalizace. Miluju, když se věci hýbou. Zkušenost z firmy jsem si uvědomila ve chvíli, kdy jsme začínaly jednat s velkými hráči na trhu, jako je Microsoft, Konica Minolta, Google, Avast apod. Moc mi pomohlo, že jsem chápala, jak probíhají interní procesy. Naučila jsem se být trpělivá.

Czechitas vznikaly jako bokovka, kdy se to přehouplo v práci na plný úvazek?

Riziko spojené se založením organizace a vstup do podnikání jsem podstoupila ve chvíli, kdy mi tahle bokovka začala v kalendáři zaplňovat místo pro mou hlavní práci. Ve firmě jsem nejdřív dostala neplacené volno - na chvíli, pak na delší. Postupně jsem snižovala úvazek, až jsem se vrhla do Czechitas naplno. Věřila jsem tomu. Věřila jsem, že jednou dokážeme zaplatit lidi a otevřít si vlastní kancelář.

Kdy jste si řekla, že se vám daří úspěšně růst?

Když jsem viděla, že se moje předtuchy vyplňují. S prvním zaměstnaným člověkem, s prvním větším projektem nad milion korun. Dnes jsme schopny alespoň drobně zaplatit i lektory a dobrovolníky a financovat chod celé organizace. Troufly jsme si do zahraničí, na další cílové skupiny ve vzdělávání, na větší a větší hráče na IT trhu. S úspěchem nám roste sebevědomí, ale hlavně zodpovědnost. Zodpovědnost za naplnění naší vize. Lidi nám věří.

Czechitas boří předsudky a otevírají holkám cestu do IT. Foto: Czechitas

Rozvíjíte se bleskovou rychlostí, jak se mění nároky na řízení organizace? Je komplikované se s transformací vypořádat?

Kromě administrativních břemen se samozřejmě zvyšují nároky na procesní a operativní řízení organizace. Dříve fungoval decentralizovaný systém bez definovaných procesů, držela nás jedna vize a organizační kultura. Dneska lepidlo zůstává, i motivace lidí je stále stejně silná, ale vzhledem k tomu, že si na tom našem pískovišti hraje víc lidí, je potřeba trošku řídit komunikaci. Od definování rolí, kompetencí, pracovních týmů, jejich KPIs až po volbu nástrojů pro komunikaci apod. Není to komplikované, ale je to velká výzva :-)

S růstem asi vyplavou na povrch nové potřeby týmu a výzvy. Co aktuálně cítíte jako problém a bude potřeba to změnit?

Rychlost, jakou jdeme dopředu, jakou se orientujeme na nová témata a přijímáme nové výzvy v podobě nových projektů, vyžaduje od každého jedince, působící v naší organizaci, velkou schopnost adaptability, schopnost se přizpůsobit změnám a fungovat v dynamickém prostředí. Co to znamená? Umět řešit problémy, řídit projekty agilně, zpracovávat velké množství zpětné vazby, ale také umět spolupracovat v týmu na vysoké úrovni. Kdo to neumí, nepřežije. Věřím, že agilní procesy, myšlení a kultura v organizace podporuje udržitelný rozvoj.

Všimli jsme si, že v Czechitas se v několika core členkách týmu kříží management se statutárními orgány. Jak s tímhle naložit z pohledu strategického řízení a cílů organizace?

Statutární orgán je jen nálepka. Strategický board je čestná funkce člověka, co se podílí na důležitých rozhodnutích organizace, týkajících se horizontu 2-3 let. Jsou to slečny, co rozvíjí organizaci od začátku. Rozhodující jsou ale hlavně činy. Bez přímého řízení či participace na projektech nemá v naší organizaci žádný stratég místo. Jsme malá organizace a proto je naprosto přirozené, že se strategické a operativní řízení organizace prolíná.

V poradním sboru zároveň máte výraznou osobnost z Americké ambasády, nebo expertky ze společností Google a Microsoft. Jak spolupráce s nimi funguje, přispívají aktivně k rozvoji společnosti?

Jsou to pro nás významné a velké ženy v businessu a oboru informačních technologiích. Jsou zkušené a mohou nám tedy pomáhat se směrování organizace a dávat kredibilitu naší činnosti navenek.

Proč jsou Czechitas neziskovka? V úvahu by určitě přicházela i vzdělávací nebo konzultační společnost, růst pod silným byznys partnerem.

Czechitas je nezávislá platforma. Neváže se k žádné konkrétní technologii ani k technologickému partnerovi. Chci, aby to tak zůstalo, abychom si vždycky mohly učit, co chceme. Abychom mohly rychle reagovat na změny na trhu IT i vzdělávání. Jako neziskovka chceme zisk investovat do osvěty a dalších aktivit, které zvětšují komunitu v ČR i za hranicemi. Jinak jsme firma jako každá jiná.

Czechitas kromě ocenění Social Impact Award 2015 jako jediná organizace střední a východní Evropy obdržela Local Love Grant od Google.org. Foto: Czechitas

Jako jedny z mála v Evropě jste uspěly v grantovém řízení Google a chcete expandovat do zahraničí. Co pro to ještě budete muset udělat?

Grant od Google.org jsme získaly na vytvoření a realizaci našeho prvního tříměsíčního kurzu datové analytiky, který ženy bez předchozích zkušeností připraví na kariéru v IT. V březnu nám skončil první běh v Praze, 15. 5. startujeme v Brně. Do dvou let chceme Digitálních akademií vyrobit deset. Není to jednoduché, snažíme se vytvořit úplně nový koncept, který propojuje firmy z praxe se studenty. Než bude taková Akademie perfektní, musíme se toho ještě hodně naučit. Potřebujeme získat víc odborníků na vzdělávání. Expanze do zahraničí stojí na finanční podpoře zahraničních partnerů a zapálených tamních lidech. Musíme vybudovat lokální týmy, které zvládnou Czechitas vést. Teď se o to snažíme v Německu.

Czechitas dost staví na expertním dobrovolnictví lektorů, jak se v tomhle vyvíjíte?

Dobrovolnictví lektorů a koučů je stále základním stavebním kamenem organizace. Musíme si ale už vybírat kvalitní lidi, co mají nejen znalosti, ale umí je taky předávat dál. Musí zároveň sdílet naši vizi a hodnoty. Nově se snažíme zapojovat lektory z organizací, se kterými spolupracujeme na bázi ročního partnerství. Už si vybíráme jen firmy, které se aktivně podílejí na výuce a prezentují svou kulturu. Propojování absolventek do firem je pak přirozenější

Každý nový projekt během vývoje zaběhne do slepé uličky – jak to máte vy?

Chyby jsou základním předpokladem úspěchu. Nejvíc se toho na nich totiž naučíme. Ve výsledku nemluvíme o chybách, ale ponaučeních. Je důležité nebát se zkoušet věci! Když to nefunguje podle plánu, vraťte se prostě zpátky a zkuste to jinak. Ale žádná inovace nikdy nevznikla z ničeho jen tak na místě - kontinuálním zlepšováním svíčky žárovku prostě nevyrobíte.

Anotace_Popis v textu_ Foto_Czechitas.jpg

Dita Přikrylová

Czechitas

Dita Přikrylová založila neziskovou organizaci Czechitas, která vzdělává a inspiruje ženy v IT. V ústavu 6D Academy se věnuje digitálnímu vzdělávání vrcholového managementu, v Akademii programování zase učitelům a dětem. Patří mezi inovátory NewEurope100 podle Visegrad Fund a Financial Times. Loni se usadila v žebříčku „30 pod 30“ a také mezi 75 nejvlivnějšími ženami ČR podle Forbes. Je držitelkou ceny European Citizen Prize a Community Service Award od SXSW.com. Letos byla zařazena mezi 25 TOP žen v Hospodářských novinách.

Štítky: Komunikace Rozhovor
kaja-portret_sn.png

Autor článku

Karolína Kratochvílová

Nadace Neziskovky.cz

Karolína je šéfredaktorka Světa neziskovek. Baví ji pomáhat s komunikací neziskovým organizacím a občanským iniciativám, které kopou za užitečné myšlenky. Naposledy třeba v dresu TEDxPrague nebo při přípravě kampaně Suchej únor. Část roku 2019 Karolína strávila v USA, kde jako Fulbrighter pracovala na fundraisingové komunikaci Water for Good.

Další články autora (57)

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.