Inspirujeme
ke změně

Matěj Velek: Těším se, až si vezmu montérky a budu po Kasárnách běhat jako neviditelný údržbář

Karolína Kratochvílová 15. 6. 2017 Management 18 minut

„Jdu otevřít, vydržte chvíli, než to přeběhnu!“ Slunce se opírá do posprejovaných vrat ohromné budovy v ulici Prvního pluku v Karlíně. Drolící se fasáda, oprýskaná okna, kolem se táhne řada sloupů stejně přívětivého Negrelliho viaduktu. Karlínská kasárna nejsou úplně místo, kde by vás napadlo strávit nedělní odpoledne. Matěj Velek, kterému se s jeho týmem povedlo rozproudit Nákladové nádraží Žižkov, se to rozhodl změnit.

„Jdu otevřít, vydržte chvíli, než to přeběhnu!“ Slunce se opírá do posprejovaných vrat ohromné budovy v ulici Prvního pluku v Karlíně. Drolící se fasáda, oprýskaná okna, kolem se táhne řada sloupů stejně přívětivého Negrelliho viaduktu. Karlínská kasárna nejsou úplně místo, kde by vás napadlo strávit nedělní odpoledne. Matěj Velek, kterému se s jeho týmem povedlo rozproudit Nákladové nádraží Žižkov, se to rozhodl změnit.

 Po vstupu do Kasáren se před vámi otevře nečekaně rozlehlý a klidný dvůr. Foto: Dorota Velek

Vcházíme dovnitř, hluk ulice rázem utichá a před námi se otvírá obrovské vybetonované náměstí s ostrůvkem vzrostlých stromů uprostřed. Je to tu jako na stavbě, kolem proběhne pán se štaflemi v ruce, tlupa pracantů potřebuje přeparkovat dodávku, aby se dostala na místo. Matěj suverénně drží tvář, pohotově řeší, co je potřeba, a mezi telefonáty si zasněně povzdychne, jak nerad by přišel o zpěv ptáků, který se tu rozléhá, když se večer zavřou brány.

Přípravy jsou v plném proudu, za pár dní se Kasárna otevřou lidem. Na Facebooku jich účast přislíbilo několik tisíc. „Trochu se děsím, že přijdou všichni,“ směje se Matěj. Zastavíme se na náměstí. „Tahle krásná jabloň vůbec nebyla vidět, jak to tu bylo zarostlé,“ ukazuje. Vedle se posype písek pro beach volejbal, plátno na letní kino už je natažené. Z betonové myčky uprostřed vznikne kavárna s občerstvením. Mezi stromy bude sportovní hřiště.

Protáhne nás zákoutími nové budovy, koukáme na dno opuštěného bazénu, obdivujeme dokonalou akustiku nedotčeného divadelního sálu. Procházíme dlouhou úzkou chodbou v patře, která je ale díky světlíkům skvěle osvětlená. V místnosti na konci chodby si vybíráme z barevných židlí kolem stolu, otevřeným oknem k nám doléhá dění venku. Matěj pohotově nalívá kafe a celý rozlítaný si konečně na chvíli sedá.

Dlouhá světlá chodba je lemována původními celami. Foto: Dorota Velek

Matěji, venku jsi říkal, že Kasárna budou kromě vybavení a programu pro veřejnost hlavně kampusem pro neziskovky. Proč ne umělci? Proč ne firmy?

Neziskový sektor je pro mě dlouhodobě velké téma, se spoustou organizací jsem spolupracoval a přijde mi logické, že právě neziskovky mají být první, komu prostor v Kasárnách Karlín chci nabídnout. Jsou to lidé s podobným hodnotovým zázemím jako my, určitě se nebudou snažit nějak kompromitovat myšlenky, které my se tomu snažíme od začátku vštípit – maximální otevřenost, zpřístupnění každému, žádná exkluzivita nebo nahodilé trendy apod., opatrnost s reklamou a šetrnost vůči přírodě. Tyhle hodnoty většina lidí z neziskovek vyznává úplně automaticky a já jim je nebudu muset vysvětlovat.

Nezavíráte si tím dveře k firmám jako potenciálním sponzorům?

Samozřejmě se tím člověk dostává pod tlak - musíte odmítat peníze, když je sami nemáte. Přesto to tak chceme dělat dál a nenechat protislužbami sponzorů ničit naše hodnoty. Na druhou stranu jsme vždycky otevření jednání s těmi, kteří tuší, že se lze chovat odpovědně a já mám radost, že takoví, se kterými se dá rozumně domluvit, existují.

Sami jste neziskovka?

Naše aktivita je primárně sama o sobě nezisková. Vymýšlíme program pro místo, které je nevyužívané a ve vlastnictví státu. Karlínská kasárna i Nákladové nádraží Žižkov, které jsme byli nuceni před časem opustit, jsou navíc kulturní památky ČR. A já si myslím, že neziskový subjekt se k takovému objektu chová v mnoha ohledech lépe než komerční subjekt. Plánovaný prodej Kasáren naštěstí nedopadl a díky tomu o ně stát nepřišel. Obecně si myslím, že prodávat kulturní památky je sprosťárna.

Práci neziskovek vidím jako nezastupitelnou, bez nich by stát začal brzy kulhat. Slýcháme, že lidé z neziskovek jsou darmožrouti – řekl bych spíš, že jsou to lidi, kteří dokáží vyjít s minimem, jejich práce obnáší úplně jiné kvality a hodnoty. Věřím, že přesně pro ně to celé dělají. Stejná chuť něco změnit, ovlivnit a být prospěšní provází i nás.

Přesto se na tvoje záměry objevují negativní reakce, hlavně v souvislosti s Nákladovým nádražím Žižkov, které jsi nedávno s celým týmem musel opustit...

Mně se na Nákladovém nádraží Žižkov rozhodně nepovedlo zbohatnout, nádraží všechny moje úspory spolykalo a velkou část z nich jsem si odtamtud vůbec neodnesl – a bavíme se o částce kolem půl milionu. V Kasárnách budou ty investice dost podobné. Doufám, že odsud už nás nikdo nevystrká násilím, neukradne nám nápad a navíc se nepřiživí na té odedřené práci na začátku.

Já jsem vděčný, že jsme nikomu nezůstali nic dlužní, děláme to poctivě, platíme daně, že jsme zdraví a máme energii do něčeho takového se vůbec znova pustit. Moje skvělá žena mi dává sežrat co chvíli, že jsem naší rodině ještě nekoupil auto, ačkoliv ho moc potřebujeme a musíme si půjčovat kolegovu starou Felicii :) Ale šli jsme do toho s tím, že si na to auto nevyděláme ani tady a naopak na to zpočátku další úspory padnou.

V pozadí čeká písek na přesun na hřiště pro beach volejbal. Foto: Dorota Velek

Stejně tak si mnozí neodpustí rýpnutí na téma přízně, kterou vám projevuje ministr Pelikán.

Věřím, že v budoucnu nebudu v očích místních škarohlídů ten grázl, který okradl stát, nebo dostal Kasárna pod palec bez výběrového řízení, protože si rozumí s Robertem Pelikánem. Otevřeně mohu říct, že s Robertem Pelikánem nejsme kamarádi. Vzájemně se ale ctíme a já Robertu Pelikánovi prostě budu všude děkovat, protože se k nám chová nesmírně čestně a rovně a snaží se dělat všechno proto, aby tenhle projekt měl ve vínku dobrou perspektivu. Kromě něj pro nás byl klíčovou osobou také radní pro strategický rozvoj na Praze 8, Petr Vilgus, který mě s tím oslovil na doporučení svého kolegy Štěpána Klimeše.

Proč zrovna tebe a tvoje lidi? V čem jste lepší?

Oba - ministr i místostarosta - si mě nezávisle na sobě prolustrovali, zjistili, že jsme s týmem schopni obsluhovat velký areál, všechno sami vymyslet a taky si to vyrobit. Já sám jsem vystudoval teorii architektury a filozofii, přednášel jsem na vysoké a nakonec jsem se místo doktorátu začal živit jako truhlář a tesař. Tak nějak jsem dostal do vínku přirozenou šikovnost a cit pro tohle specifické podnikání, spoustu věcí jsem schopen si sám udělat. Tohle a naše renomé získané během 3 let provozu Nákladového nádraží Žižkov, kdy se nám z neznámého místa podařilo vybudovat vyhledávanou destinaci v Praze, je myslím naše velké plus oproti jiným. Dostali jsme příležitost a chopili jsme se jí. A dlužno říct, že jsme byli jediní, kdo o ni projevil zájem.

Jak se žije s vědomím toho, že program pro Kasárna Karlín je jen přechodné řešení? Že vkládáš spoustu energie do něčeho, co je tady na dobu určitou?

Je to nutná podmínka toho, co děláme. S tím se prostě smířit musíš. Já nejsem žádný kulturní developer, jak se o mně píše, tím je v pravém slova smyslu třeba Meda Mládková nebo Leoš Válka. To jsou lidé, kteří koupili nemovitost a po jednání s městem a památkáři špičkovým způsobem obnovili objekty v krásných částech Prahy. Pro ně je to určitě plán na celý život. Upřímně i já bych si vždycky přál, aby to celý život trvalo, protože je vzrůšo to vytvářet. Na druhou stranu ale vím, že po pár letech už se budu těšit, až svou roli předám jiným. Sám nemám mentální životnost na to, abych mohl dělat něco takhle strašně dlouho.

 S interiéry má Matěj velké plány. Foto: Dorota Velek

Takže jsi s tím smířený?

Tak bylo by mi líto, kdyby to skončilo po 3 letech, na které máme smlouvu. Pevně věřím slovům ministerstva a pana ministra, že pokud se provoz tady osvědčí, nebudou areál rekonstruovat dřív než za 10 let. Na tom objektu není nejcennější budova samotná, ale spíš jeho dispozice a především to prázdné nádvoří. Na mapě Prahy je tohle skoro unikát, byla by strašná škoda takovou plochu zastavět.

Robert Pelikán se zmínil o možnosti vypsat mezinárodní soutěž a dokonce o tom, že do budoucna by tenhle prostor mohl dostat status veřejného prostoru. Jestli vyjde plán zachovat tady to náměstí s provozem podobným našemu, ať už to budeme dělat my a nebo ne, to bude prostě pecka! To by znamenalo, že se nám povedlo změnit něco k lepšímu. Rozhodující slovo v tom ale nakonec budou mít určitě jiní. My se můžeme pokusit o dočasnou proměnu a inspiraci pro dlouhodobý záměr.

Co tě na tom osobně nejvíc baví?

Já se nejvíc těším na to, až odpadnou tyhle první vytvářecí starosti a celý ten poprask kolem otevření. To si pak v klidu vezmu montérky a budu tady moct dělat údržbáře a správce, protože to mě prostě baví. Budu přesně ten protiva, který prudí lidi, že tady odhazují vajgly, a zároveň si půjdu natřít lavičku, která to potřebuje, nebo spravit okap. To mě z toho těší asi fakt nejvíc – být ten neviditelný člověk, který o areálu kasáren ví všechno. Baví mě hledat poklady, místa, odhalovat tajemství, i když se obávám, že tady už jsme skoro všechno odhalili. Poklad je vlastně areál kasáren samotný :)

Kromě té dočasnosti je to celé křehké i z jiných důvodů – stavíte na přízni jednoho dvou politiků, jak jsi zmiňoval. Je to velké riziko?

Já si myslím, že už to s tou vrtkavou politickou podporou není tak strašné. Jsem opravdu rád, že Petr Vilgus velmi pečlivě komunikuje celou agendu mezi svými politickými konkurenty tady na radnici Prahy 8. A už teď je zřejmé, že se jim to zalíbilo, nevidí riziko v tom, že by tady vznikla další diskotéka, těší je sportovní a volnočasové aktivity v rámci dramaturgie. Nerozpakují se nad tím, že tady bude možnost pít pivo, což je věc, která některé úředníky na ministerstvu zpočátku znervózňovala. My jsme jim opatrně vysvětlili, že bez kavárenského provozu to nemůže fungovat, nikoho tady neudržíme a lidi si sem navíc budou nosit pití zvenku, což bude ještě horší - takhle nad tím budeme mít alespoň nějakou kontrolu a dohled.

Matěj usiluje o zachování divokosti Kasáren. “Nechci to tu přetunit,” říká. Foto: Dorota Velek

Takže máš pocit, že teď už to dokáže přežít nehledě na další osud Roberta Pelikána?

Mám za to, že osobnost Roberta Pelikána byla rozhodující v začátku, ale teď už tolik ne – on se z toho projektu dost vědomě stahuje, právě z důvodu, aby jeho případný odchod projekt neohrozil. Aby se Kasárna Karlín nestala trnem v oku pro nějakého jeho politického nástupce, kdyby své místo na ministerstvu neobhájil. Na Nádraží jsme tu politickou podporu ztratili, teď jsme myslím v jiné situaci a taky poučeni z předchozích chyb. Tím nechci říct, že jsme neomylní, určitě ne. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, a my něco děláme, takže k nějaké chybě logicky dojít musí, ale věřím, že to pro nás nebude fatální a likvidační.

A co veřejnost, rezidenti Karlína? Jak se na přeměnu Kasáren tváří?

Ještě než jsme otevřeli, na sociálních sítích o místo projevily zájem tisícovky lidí. Zároveň s tím se samozřejmě ozývaly i negativní hlasy – že jsme grázlové, squatteři, že to tady vybydlíme a tak podobně. Takovým samo Ministerstvo spravedlnosti opatrně vysvětluje, že my se o budovu staráme, my ji hlídáme a že je to nestojí ani korunu, což je vlastně skvělý model fungování do doby, než Ministerstvo bude mít finance na obnovu areálu. Skvělé je, že my sami jsme se vůči těm , kteří nás kritizovali, nemuseli nijak vymezovat, bohatě to za nás udělali ti, kteří rádi chodili už na Nádraží, a nejen oni – i lidé „zvenčí“ vnímají hloubku a smysl toho, o co se tu snažíme.

Zdá se mi, že Karlínská kasárna byla dosud dost zapomenutým koutem Prahy, ne každý tuší, kolem čeho vlastně pospíchá na autobus na Florenc.

O Kasárnách Karlín se toho celkově ví podle mého soudu málo, a to nesrovnatelně míň než o Nákladovém nádraží Žižkov. Karlínská kasárna donedávna neměla ani profil na Wikipedii. To chceme změnit a jedním z našich cílů je uspořádat pořádnou naučnou výstavu o místě samotném. Těší mě, že se na ní chce podílet i Praha 8. Něco podobného jsme udělali i na Nádraží, ale tentokrát máme k dispozici příběhy spousty pamětníků – už teď se nám ozývají, že tady v Kasárnách sloužili, posílají nám fotky, jak tady mašírují po buzerplacu, kde ještě nerostl jediný strom… Chceme s nimi udělat rozhovory a do výstavy je zapojit. Aby byl zřejmý rozdíl mezi dobou, kdy byl tenhle prostor spojen s armádním provozem a k čemu může sloužit do budoucna.

Kasárna jsou pro veřejnost tak trochu tajemstvím. Příběhy, které se v jejich zdech odehrávaly, má přiblížit výstava. Foto: Dorota Velek

Máš rozmyšlený ekonomický plán celého projektu? Je ambice, aby si Kasárna Karlín – pokud klapne prodloužení nájmu - soběstačně sama dál žila?

To je dobrá otázka. Když jsme objekt přebírali, věděli jsme, že je pro nás kritické otevřít ještě tuhle sezónu. Tohle léto je pro nás ohromně důležité, abychom to rozhýbali, abych já vrátil všechny peníze, které jsem si na rozjezd půjčil, abychom měli na honoráře a taky na nějaké základní investice, které ještě před zimou nutně potřebujeme udělat. Musíme vybavit technikou dolní divadelní sál a hlavní kinosál. To nejsou malé peníze, ale je to zvládnutelné, pakliže se nám tahle sezóna podaří.

Jinak zatím sofistikovaný finanční plán nemám – teprve si budovu osaháváme a zjišťujeme, jak funguje. Teď jsem vlastně rád, že se projekt na počátku rozdělil na dvě etapy – v současnosti máme v nájmu celou tuhle novou budovu a nádvoří a stará budova naproti bude - doufejme - následovat nejdříve za půl roku, kdy už budeme vědět, jestli na to fyzicky, mentálně a finančně máme. Budujeme si s Ministerstvem Spravedlnosti vzájemnou důvěru.

Říkal jsi, že sám na Kasárnách nevyděláš, vyplatí se ti to vůbec, je to ještě únosné?

Na Nádraží jsem si za celé 3 roky nevyplatil honorář. Všichni zaměstnanci ale honorář vždycky dostali, to je prostě nezbytné. Teď ale vím, že už to bez toho nedokážu, Kasárna mi berou tak 15 hodin času denně, proto mi nezbývá rezervní čas - dřív jsem mohl chodit do dílny a vydělat si něco jako truhlář, poslat část domů ženě a zbytek na Nádraží. Tahle doba už pominula, navíc teď čekáme druhé dítě. Myslím si ale, že díky tomu, jak velkorysé podmínky nám tady Ministerstvo nastavilo, ač jsou svazující zase v jiných ohledech, jsme schopni fungovat tak, aby nám i něco zbývalo a mohli jsme si připravit i ten nutný investiční polštář.

 Zatímco jsme dokončovali článek, Kasárna se oficiálně otevřela lidem. Foto: Dorota Velek

Představ si, že tady za čas sedíš pod stromem a zpovzdálí všechno sleduješ. Jak to tu vypadá?

Nechci, aby z toho místa křičely peníze, naopak bych chtěl ukázat, že jsme tady dokázali využít materiál, který jsme kdysi nakoupili pro Nákladové nádraží Žižkov, a že jsme schopni dát věcem nové využití. Chtěl bych, aby to tady bylo zaplněné, ale ne zbytečně navoněné. Náměstí vyčistíme jen do takové míry, do jaké je to potřeba, ale ne víc. I zahradní úpravy jsme dělali v dost konzervativní míře, aby si prostor zachoval divokost.

V jakém smyslu?

Chci, aby tady zůstalo zázemí pro všechny kytky a brouky, co tu rostou a žijí. Nechci odsud vyhánět ptáky, kteří tady v celé fasádě hnízdí. A nechci vyhánět ani babičky, kterým vadí diskotéka, proto jsme se rozhodli, že tady nebude hrát elektronická hudba, takových míst je v Praze dost. Chceme, aby si místo zachovalo tu svou oázovitost, je to specificky uzavřený biotop, kde se tak trochu zastavil čas, z člověka tady spadne ta honička po městě. Ticho a klid je tady k nezaplacení. Doufám, že my nebudeme trnem v oku nikomu a že návštěvníci s námi budou spolupracovat. Už teď vím, že se konkrétní lidi z Karlína na to těší. Věřím, že si nijak nebudeme škodit ani s místním kinem Regina, Atlas a divadly, doufám, že to pomůže Karlínu jako celku. Kamarádi z karlínského Přístavu už nás prosí, ať otevřeme, protože mají u sebe úplně přeplněno.

Co je pro tebe ideální cílový stav co se programu týče?

Že jsme schopni ubytovat malou divadelní scénu a hostit malý koncert prakticky kdykoliv, skvěle funguje naše kavárna u divadla a vrací se do ní štamgasti, běží stánek s občerstvením v bývalé myčce, letní kino je nadprůměrně navštěvované, hřiště nezejí prázdnotou a naopak máme spíš problém, že musíme zavést rezervační systém. Chci, abychom byli spíš denní centrum než noční podnik. Chtěli bychom taky zprovoznit vnitřní kino a připravit bývalý bazén pro vstup veřejnosti, byť ne na koupání. Přál bych si taky, aby se nám dobře rozjela spolupráce s Karlín Studios, které jsme k nám přizvali.

 “Musí nás to hlavně bavit, jinak bychom to nedělali“ říká Matěj se svým týmem. Foto: Dorota Velek

A co když to za 3 roky neskončí?

Jestli nám Ministerstvo prodlouží smlouvu na 8 nebo 10 let, rozváže nám to samozřejmě ruce a bude dávat smysl, abychom se do toho pustili s ještě větší vervou - to tady pak přibydou kytky, pořídíme hezčí síťky na ping-pong a tak. O tolik víc to místo ale měnit nebudeme, logicky budeme spíš investovat do ambicióznější dramaturgie. Mám takový sen, že tady jednou na nádvoří proběhne obrovské divadlo, kdy celý ten dům bude sloužit jako kulisa. A jestli se podaří obsadit starou budovu neziskovými organizacemi a vznikne tu jakýsi neziskový hub, budu strašně rád.

Co je nutnou podmínkou, bez které byste do toho nešli?

Musí nás to pořád bavit - proto to děláme. Tahle věc nemá ambici, abychom ji opustili s miliony v kapse. Má ukázat, že stát se chová rozumně, že v politice jsou osvícení lidé, kteří vidí v takových věcech smysl a nemají-li kapacity na to provozovat je sami, někoho k tomu přirozeně vyzvou nebo mu to umožní.

Děkujeme za rozhovor!

Matěj Velek vystudoval a přednášel filosofii a teorii architektury. V posledních letech se živí jako truhlář a restaurátor. V roce 2013 založil kulturní centrum Nákladové nádraží Žižkov, které tři roky společně se svým týmem řídil. V roce 2014 s dalšími zahradníky založil komunitní zahradu Smetanka. V roce 2016 se podílel na vzniku Továrny. V současné době se svým týmem oživuje Karlínská Kasárna.

Matěj Velek

 

Matěj Velek vystudoval a přednášel filosofii a teorii architektury. V posledních letech se živí jako truhlář a restaurátor. V roce 2013 založil kulturní centrum Nákladové nádraží Žižkov, které tři roky společně se svým týmem řídil. V roce 2014 s dalšími zahradníky založil komunitní zahradu Smetanka. V roce 2016 se podílel na vzniku Továrny. V současné době se svým týmem oživuje Karlínská Kasárna.

kaja-portret_sn.png

Autor článku

Karolína Kratochvílová

Nadace Neziskovky.cz

Karolína je šéfredaktorka Světa neziskovek. Baví ji pomáhat s komunikací neziskovým organizacím a občanským iniciativám, které kopou za užitečné myšlenky. Naposledy třeba v dresu TEDxPrague nebo při přípravě kampaně Suchej únor. Část roku 2019 Karolína strávila v USA, kde jako Fulbrighter pracovala na fundraisingové komunikaci Water for Good.

Další články autora (57)

Zůstaňte v obraze

Držte krok se Světem neziskovek, ať vás nepředběhne. To nejzajímavější vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem:

Partneři Světa neziskovek

Ani Svět neziskovek se neobejde bez cookies - abyste si tenhle web opravdu vychutnali.
A o ochraně dat chci zjistit víc.